Про місце не схоже на інші

Печеру Кришталеву


Загальна інформація

Печера Кришталева одна з найбільших гіпсових печер Європи. Розташована в с.Кривче Борщівсього р-ну на Тернопільщині. Це єдина освітлена печера цієї області, яка готова прийняти гостей будь-якого віку та фізичних можливостей, оскільки має зручний заїзд для транспорту, широкі внутрішні зали без особливих перешкод. Довжина всіх ходів 24 км, а екскурсійного маршруту майже 3 км, які можна пройти приблизно за 1,5 год.

Про печеру

Постійна температура +11 °С, яка не міняється протягом усього року. Вологість повітря 93-100%, повітря сильно іонізоване завдяки стронцію, який входить до складу кристалів, тому в печері легко дихати. Ці фактори роблять мікроклімат Кришталевої печери цілющим, що дозволяє боротися з таким хворобам як гіпертонія, бронхіальна астма, хронічний бронхіт.


Підземний світ через лінзу фотоапарата

Екскурсійний маршрут

Екскурсійний маршрут починається Вхідним коридором з гіпсовими стінами довжиною 500 м. У залі Скель розкидані кам’яні піраміди. Паралельно до нього тягнеться Коридор кам’яних бурульок. В Зоологічному залі гіпси нагадують різних тварин. Цікавою є зала Завалів, де всі звертають увагу на цементні пломби поставлені у 1928 р. Вони залишилися неушкодженими після двох землетрусів, що доказує безпечність печерних мандрів у Кришталевій. Повз зал Комин прямуємо до килиму гіпсових кристалів білого, кремо­вого та рожево-бурштинового кольору, що покриває стіни Кришталевого коридору, зал Скелета, що закритий для відвідувачів та при виході всіх проводжає «господар печери – Кам’яний буйвол». У Кришталевій було знайдено рештки різноманітних тварин та рослин. Тут щороку проводяться змагання зі спелеоорієнтування та розвідувальні роботи, що відкривають нові ходи та зали.

Теорія утворення Кришталевої печери

Більше 20 млн. років тому на цьому місці було неглибоке море з високим вмістом сульфату кальцію, який осідав на дно, утворюючи відкладення гіпсу. Після обміління моря залишилася велика кількість річок і озер, в цей же час почалося підняття плит (утворилися Карпати), гіпсові нашарування дали тріщини, в які хлинули води колишнього моря. Поступово вимиваючи породу, вони утворили складну систему розгалужених ходів, яка нам відома як Кришталева печера.Карта печери

Карта призначена для ознайомлення з територією даної печери. Може служити путівником для досвідчених спелеологів та екскурсоводів.

Завдяки їй Ви можете оцінити справжню велич печери Кришталева та яким надбанням володіємо ми – українці.


© Печера Кришталева. Всі права захищено.

© Печера Кришталева. Всі права захищено.